Ev Dekorasyonunda Beyaz Rengin Kullanımı

İçinde yaşadığımız ortamın mobilyalarından en küçük dekoratif eşyasına kadar psikolojimiz üzerinde etkili olduğunu biliyor muydunuz? Dinginlik hissi veren, insanın içini açan ya da kasvetli ortamı ile içimizi karartan mekanlarda renklerin kullanımı algılarımızı etkiliyor.

ev dekorasyonunda beyaz renk kullanımı

Mekanda beyaz renk nasıl kullanılır?

Beyaz, saflığı sembolize etmektedir ve çekici bir renktir. Mekanlarda ışığı yansıtarak, ortamın havadar ve ferah görünmesini sağlar. Dolayısıyla mekanlarda beyaz, ortamı aydınlık göstermek için kullanılabilir. Yeterli ışık almayan mekanlarda duvarlar ve mobilyalar beyaz ağırlıklı seçilmelidir.

Mekanda beyazın tek başına çok aşırı kullanımı ortamın havasını olumsuz etkileyebilir. Beyaz konsept içinde mobilyalar ve mekan kaybolacaktır. Bu nedenle beyaz konsept aralara atılacak çarpıcı ya da koyu renklerle dengelenmeli, dikkatlerin beyaz renge yoğunlaşması önlenmelidir.

Salon Dekorasyonunda Beyaz Renk Konsept

Sade ve aydınlık bir salon dekoru tercih edenler beyaz rengi mobilya konsepti olarak seçebilirler. Beyaz koltuk takımı arasına siyah ya da koyu renk bir sehpa renkleri tamamlayacaktır. Tamamen beyaz tasarım bir salon takımı, koyu renkli bir halı ile tamamlanabilir. Koyu renk halı, beyaz koltuk ve sehpa takımı arasına renkli birkaç puf atılarak salon dizaynına renk katılabilir. Ayrıca beyaz takımlar, duvarlarda koyu renk ağırlıklı tablo ya da tabaklar ile dengelenebilir.

Yatak Odasında Beyaz Renk Kullanımı

Bembeyaz bir yatak odası konsepti, çok aydınlık bir ortam yatma mekanı için doğru bir tercih değildir. Yatak odasında beyaz konsept kırmızı renk ile romantizm, mor renk ile huzur hissi yaratır. Beyaz yatak takımı, kırmızı bir puf ile hareketlendirilebilir. Beyaz ağırlıklı bir dizayn morun baskın olduğu perde ile tamamlanırsa ortamı yumuşatacak, sakinlik hissi verecektir.

Mutfakta Beyaz Rengin Kullanımı

Mutfakta beyaz renk konsept, dengeli kullanılmalıdır. Mutfakta iştah açıcı bir etki yaratmak için yemek masası takımı ve dolap renkleri tamamen beyaz olmamalıdır. Beyaz masa takımı ile yeşil ya da kırmızı dolaplar ya da beyaz dolaplar ile kırmızı bir masa takımı tercih edilebilir. Beyaz masa takımı arasına atılacak kırmızı sehpalar, beyaz rengin sakinliğini hareketlendirecektir. Mutfakta beyaz rengin baskın olduğu konseptte masa üzerinde yeşil ve büyük bir obje, raflarda kırmızı, mor ve sarı, turuncu renkli küçük objeler kullanılarak, dikkatler beyaz renkten çekilmelidir.

Antre/Girişte Beyaz Renk Kullanımı

Beyaz tasarım, özellikle çok az ışık alan antreleri ışığı düzenli yayarak daha aydınlık gösterir. Aydınlık bir antre dekoru evinizi ziyaret edenlerde huzur ve düzen etkisi bırakır. Sade tasarlanmış, beyaz duvarlar, duvarlarda birkaç küçük koyu renk obje, siyah bir şemsiyelik, beyaz telefon sehpası, turuncu gibi sıcak renkli bir kapı süsü, kapı anahtarlık aksesuarı şık bir antre dekoru yaratır.

Banyoda Beyaz Renk Kullanımı

Beyaz renk konsept banyolarda çok sık tercih edilir. Sarı, turuncu, yavruağzı, lila gibi renklerin kiçük objelerle, sabunluk, diş fırçası kutusu, fırçalık gibi eşyalarda kullanıldığı beyaz bir banyo dekoru, huzur etkisi verir. Beyaz rengin banyoda dinginlik hissi yaratması için gökmavisi ile birlikte kullanılması önerilir. Beyaz konsept banyoda, mavi bir ayna çerçevesi hoş bir etki yaratır.

Beyaz renk çok aydınlık ortamlarda dikkatli kullanılmalıdır. Romantik ve loş bir mekan yaratmak için sadece aksesuar olarak tercih edilebilir. Salon için sadedelikten hoşlananlara çok uygun bir dekor rengidir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir