Retro Ev Dekorasyonu Uygulamaları

Retro, Fransızca kökenli bir sözcük olup, retrospektif kelimesinin kısaltmasıdır. Anlamıysa bilinçli şekilde yakın geçmiş akımlarını türeten veya taklit eden tarzı anlatır. Gündelik yaşamdaki anlamı ise geriye, geçmişe dönük anlamındadır. Giyim tarzlarından aksesuarlara kadar, mobilya ve döşemelere stillerinde de bu akımı yansıtılabilir. Retro ev dekorasyonu uygulamaları da bu yansımalarda olmalıdır.

retro ev dekorasyonu uygulaması

Retro Ve Vintage Kavramlarının Farkı Nedir?

Retro stili yoğunlukla vintage tarzıyla karıştırılıyor. Bu iki kavramın farklılığını anlamak ise basit… Vintage; eski döneme ait olan ürünleri temsil eder. Ayrıca bu ürün ve objeler yakın tarihe ait olmamalı, eşsiz ve pahalı ürünler olmalıdır. Osmanlı dönemine ait ürünler vintage ürünüdür örneğin. Retro;  yakın geçmişe ait olan örneğin; 70’ler, 80’li yıllara iat yansımaları üzerinde taşıyabilir. Ayrıca Retro ürünler parlak renklerde, canlı – sıcak tasarımlıdır. Özellikle hippi kuşağını 68 jenerasyonunu temsil eder. Geometrik desenli ürünler, çiçek desenleri,  canlı – patlak renkler retronun simgesi gibidir.

retro ev dekorasyonu uygulamaları

Retro Dekorasyon Stiline Ait Desen Ve Dokular

Dama deseni, damalı seramik, damalı kumaş, kanepe ve yer karoları retro stili ürünleridir. Tüylü doygun dokulu peluş halılar shaggy stilindeki kırlentler, kilim türevi yer halılar, masif doğal haldeki parkeler, mega boy geometrik desen karmaşık renklere sahip renkli duvar kağıtları, etnik desenli ürünler Retro stili üyelerindendir.

retro ev dekorasyonu

Retro Stilinde Yer Alan Renkler

Retro stilinde sıklıkla kullanılan renkler; Camgöbeği /indigo mavi, parlak güneş ve hardal sarısı, turuncu ve kiremit tonları, parlak;  kırmızı, mor tonları mint yeşili pembe renkleri retroya özgü renklerdir. Gördüğünüz gibi Retro demek cesaretli renkleri, iddialı desenleri içeren bir akımdır. Retro stilinde bir ev dekore edeceğinizde öncelikle evinizde yaşatacağınız dönemi belirmelisiniz. Ek olarak bu adımı atarken yaşam alanınızın mimari yapısını göz önünde bulundurmalısınız. Elbette her stilde olduğu gibi bu stilde de aksesuar seçimi önemlidir. Retrospektif ayna tarzlarını, eski dönemsel saatleri, eski tasarımlı vazoları, eskitmeli çerçeveleri, sloganlı tabela ve panoları, baskılı ve yazılı teneke kutuları ve tarz yastıkları kullanabilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir