Tavuk Kümesi Yapımı

Yaratılmış olan her canlı korunmaya, yedirilip içirilmeye, sıcak bir yerde yaşamaya, kısacası bakıma muhtaçtır. Bu canlı insan da olsa, hayvan veya bitki de olsa durum bundan ibarettir. Çocuklara, yaşlılara nasıl her ihtiyacını karşılamak için çabalıyorsak, evimizde bulunan kuşa, çiçeğe, tavuğa, köpeğe de aynı çabayı harcamalıyız.

Köy, yayla, çiftlik gibi kesimlerde hayatlarını idame ettiren kişiler, evlerinde koyun, kuzu, kedi, köpek, tavuk gibi birçok canlıyı besler. Elbette bu canlıların yaşaması için barınaklarının olması gerekmektedir. Her canlının da kendi barınağı farklılık arz etmekte ve kişiler bu doğrultuda bahçelerinin uygun alanlarına canlının barınaklarını yapmaktadır.

Tavuklara Mekan Hazırlığı

Köy yumurtasının tadını bilenler bilir. Vitamin değeri de yüksek olan bu yumurtalar, özenle bakılmış tavuklardan meydana gelmektedir. Özellikle kırsal kesimde yaşayan kişiler, evlerinin bahçelerine yaptıkları tavuk kümeslerinde sayısız tavuğu barındırabilmektedir.

Tavukların toplu olarak bir arada yaşaması, korunması için kümes yapmak isteyen kişi, öncelikle kümesin neyden yapılacağına karar vermelidir. Kümes yapımında ahşap kullanacak kişiler, ahşap ürünlerini temin etmeli; demir ve telden oluşan kümes yapacak olan kişiler gerekli metal eşyalarını temin etmelidir. Kümesin büyüklüğü, alınacak olan malzemelerin boyutunu etkileyecektir.

Demir Kümes Tercihi

Demir kümes yapacak kişi, kaynak makinesi yardımıyla demir ve örme telleri birbirine geçirerek ister kafes şeklinde isterse bahçenin belli bölümündeki duvardan çevirme yaparak kümesi hazırlayabilir. Tavukların açık alanda yaşayabildiği bilindiği için, koku ve mikrop yapmaması için özellikle tellerden oluşan kümesler tercih edilmektedir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir