Tesettür Giyim Modasında Kaliteli Ürünlerde Aranan Özellikler

Tesettür giyimin gittikçe kendini geliştirmesiyle beraber ‘Tesettür giyim de kalite mi moda mı?’ sorusu yerini ‘Hangi ürünler kalitelidir?’ sorusuna bırakmıştır. Kalite yaşamın her evresin de insanlar için çok büyük bir önem taşımakla beraber, giyilen ve gün boyu üzerin de taşınılan kıyafetler de daha da önemli hale gelmektedir. İnsan sağlığını hatta psikolojisini çok fazla etkileyen kaliteli ve kalitesiz kıyafetler, hayatın her anın da insan için birinci derecede önem arz etmektedir. Peki tesettür giyim de kalite nasıl belirlenmelidir?

Tesettür Giyimde Kaliteli Ürün Nasıl Olur?

Tesettür giyim de kalitenin kendine has özellikleri bulunmaktadır. Bunun nedeni tesettür kıyafetlerin genellikle uzun tunik, kazak ve gömleklerden oluşuyor olmasıdır. Elbise ve eteklerin de bacakları tamamen kapatıyor oluşu yaz aylarında kişilerin sıcaklamasına neden olmaktadır. Ayrıca tesettür ürünlerinin kumaş kalitesi vücut üzerin de ki görünümü belirleyerek şıklığı ve ya rüküşlüğü yansıtmaktadır. Kışın giyilecek tok kumaşlar giyilen kıyafetin daha ağır olmasını sağlayarak daha şık bir görünüm elde edilmesini sağlayacaktır. Kalite sadece kıyafette değil, başörtüsü ve ya şalda da aranmalıdır. Bunun nedeni naylonsu kumaşlardan yapılan şal ve eşarpların baştan kayarak sürekli düzeltme ihtiyacı duyulmasına, gözükmesi istenilmeyen saçların ortaya çıkarak çirkin bir görünümün oluşmasına sebep olmasıdır. Bilindiği üzere en kalite şal ve eşarp kumaşı ipektir. Ancak tamamen ipek kumaştan üretilmiş olan şal ve eşarplar da naylon kumaş ile aynı etkiyi yapacak ve kayacaktır. Bu nedenle yüz de yüz ipek şal ve ya eşarp tercih edilmemelidir.

Mevsimlere Göre Kaliteli Tesettür Giyim

Mevsimlere göre kıyafetlerin kalitesi değişmektedir. Bunun nedeni kışları soğuk olduğundan kalın kumaşların tercih edilmesi, yazların ise ince ve şifon kumaşların tercih edilmesidir. Kışın ürünlerin kalitesi çabuk pamuklanmaması, olarak adlandırılabilir. Yazın ise kumaş kalitesi keten olup olmaması, krep olup olmaması ile bağlantılı olabilmektedir. Krep ve keten kumaşların vücuda hava girmesini sağlama özelliğine sahip olması yazın giyildiğin de daha rahat hareket edebilme, daha az terleme sağlayabilme gibi pek çok avantajı da beraberin de getirmektedir. Tesettür giyim de kalite sadece kumaşla ölçülmemektedir. Her kıyafette olduğu gibi dikiş hatalarının olmamasına dikkat edilmelidir. Yanlış yerden atılan bir ilmek bile kıyafetin olduğundan daha değersiz gösterebilmektedir.
Kaynak : https://www.modamerve.com

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir