Nehir Nedir? Nehir Eş Anlamlısı, Nehir Eş Anlamı?

Akarsular söz konusu olduğunda karşımıza çıkan kelimelerden biri de nehirdir. Peki, nehir ne demektir? Nehir sözcüğünün dilimizdeki eş anlamlıları nelerdir? Nehrin zıt anlamlısı var mıdır? Bu kelimeyi ve ne anlama geldiğini inceleyelim.

Coğrafyamızda ve dünyada birçok akarsu çeşidi bulunmaktadır. Nehir sözcüğü ile ifade ettiğimiz akarsular ise içlerinde en geniş su miktarını barındıranlardır. Bir nehre katılan küçük kollar söz konusu olabilir.

Nehirler nereye dökülür?

Nehirler hem taşıdığı suyla hem de genişlikleriyle en büyük akarsu olma özelliğine sahiptirler. Bu akarsular genellikle göllere ve denizlere dökülmektedir. Bunun dışında bazı nehirler göllere veya denizlere dökülmez, yer altına gider ve kaybolurlar. Kuru bölgelerde nehirler buharlaşarak yok olabilir.Nehirlerin başlangıç noktası doğduğu kaynak olarak kabul edilir. Denizle buluştuğu yer ise ağız olarak tanımlanır.

Nehirler nasıl meydana gelir?

Bir nehir farklı şekillerde meydana gelebilir. Özellikle kar ve yağmur sularından oluşan nehirler buzul erimeleriyle de ortaya çıkabilmektedir. Ülkemizin en uzun nehirleri arasında Fırat, Dicle ve Kızılırmak bulunur.

Nehirden daha küçük akarsular nelerdir?

Göle, denize veya toprağa giden büyük nehirlerin dışında kalan küçük akarsulara coğrafyada çay yahut dere adı verilir.

Nehir kelimesinin eş ve zıt anlamlıları nedir?

Nehir sözcüğünün eş anlamlısı ırmak kelimesidir. Bu kelimeyle ilgili detaylı bilgiye ulaşmak için http://nehir.anlamlisi.org/adresini tercih edebilirsiniz. Geniş açıklamaları ve örnekleriyle bu internet sitemiz sizlere aradığınız bilgiyi en kolay haliyle sunmaktadır.

Nehir sözcüğü gibi anlamını merak ettiğiniz on binlerce kelimenin açıklamasına adresimiz üzerinden hemen erişim sağlayabilirsiniz.

Ödevlerinize yardım eden ve sizlere kelimelerin eş veya zıt anlamlarını sunan internet adresimizden ücretsiz olarak yararlanabilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir