Dış Cephe Mantolama Nedir, Ne İşe Yarar?

Yapılarda ısı yalıtımı için önemli ihtiyaçlardan biri olan dış cephe mantolama, yapı sahiplerine yani kullanıcılarına önemli avantajlar sunarak bütçelerini korumaya yardımcı oluyor. Özellikle yeni yapılarda kesinlikle yaptırılan bir uygulama olmasına karşın, eski yapılarda da sağladığı avantajlar nedeniyle tercih edilmektedir.

Dış Cephe Mantolama Nedir? Ne için Yapılır?

Belirli kalınlıklardaki ısı yalıtım levhalarının, özel harç ve dübelleme tekniği ile yapıların dışına düzgün bir şekilde uygulanması ve ardından üzerine file çekildikten sonra sıvanıp boyanarak yapılan bir ısı yalıtım işlemidir.

Isı yalıtımı sağlamasının yanında, mantolama uygulaması binalar ve dolayısıyla da yapı kullanıcıları için önemli avantajlar sunmaktadır.

Bu konu üzerine daha ayrıntılı bilgilere ulaşmak isterseniz size dış cephe mantolama yazısını da okumanızı öneririz.

Dış Cepheye Mantolama Yaptırmanın Avantajları

Dış cephe mantolama yaptırmanın olumlu etkileri şunlardır;

  • Yaz aylarında sağladığı ısı yalıtımı ile ortamın serin kalmasını sağlar. Kış aylarında da tam tersi olarak, ısıyı hapsedeceği için büyük bir ısı tasarrufu sağlamaktadır. Özellikle kış aylarında ısınma maliyetlerini minimuma indirmesi nedeniyle tercih edilir.
  • Duvarlarda terleme ve nem gibi oluşumları azaltması nedeniyle, duvar ve sıvanın daha uzun ömürlü olmasını sağlar. Özellikle çift duvarların arasında kullanılan yalıtım levhaları, bu konuda önemli avantajlar sunsa da dış cephe uygulamaları da önemli faydalar sunmaktadır.
  • Eski binalara uygulanması durumunda aynı anda hem binanın yüzeyini güzelleştirdiği gibi hem de tek kalem maliyet ile ısı yalıtımının sağlanmasına imkân verir.

Tüm bunların bir sonucu olarak yakıt tasarrufunu azaltması, ülke ekonomisine ve çevreye de önemli katkılar sağlar. Diğer taraftan daha sağlıklı bir çevre için de yakıt tasarrufunun yapılabilmesi, gelecek nesillerimize daha sağlıklı bir ortam bırakabilmek adına önem taşımaktadır.

Dış cephe mantolama fiyatları binanın şekline, yüksekliğine ve yapılacak işlem çeşitliliğine göre değişeceği için en net fiyatı, işin yerinde tespit edilmesiyle alabilirsiniz.

Bu yazının kaynağı olan ve inşaat sektörü üzerine birbirinden değerli bilgilerin yer aldığı Santiyede.com sitesini de ziyaret etmeyi sakın unutmayın.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir