Dekorasyonda Renk Seçimi

Dekorasyonda renk seçimi oldukça önemli olmakla birlikte bir odada hangi renklerin kullanılmasına karar vermekte gereklidir. Renk seçimi yaparken pek çok detay değerlendirilerek uygulanmalıdır.

Tavan boyası belki de çok önemsemediğimiz bir noktadır ancak tavanların beyaz olması klasikleşmiş bir durumdur. Oysa beyaz boya tavanı bazı durumlarda basık gösterebilir. Onun için açık krem tonlarını tavan için öncelikle düşünebilirsiniz.

Dekorasyonda farklı renklere yer vermekte çok bir sakınca yoktur ancak tek bir şartla; Çok canlı ve göz alıcı renkler mutlaka nötr renklerle desteklenerek dengelenmelidir. Kırmızı veya mor koltuklarınızı beyaz veya krem rengi tonlarla dengelemezseniz enerjisi yoğun ve göz yorucu bir dekorasyon ortaya çıkabilir.

Dekorasyon yaparken kararlı ve sabırlı olmakta büyük yarar vardır. Duvarların rengi, mobilyaların ve koltukların rengi, aksesuarların rengi derken ortaya pek çok renk karmaşası çıkabilir. İyi bir dekorasyon planı yapmak ve aksesuarları odaya yerleştirirken aşırıya kaçmamak gerekmektedir.

Dekorasyonda renk seçimini etkileyen en önemli faktörlerden biri de odanın ne kadar ve ne ölçüde ışık aldığıdır. Aydınlık odalarda koyu renkleri kullanmak herhangi bir sorun yaratmazken özellikle küçük odalarda ışık yetersizse koyu renklerin kullanımı odayı kasvetli gösterebilir ve daha da daraltabilir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir