Daha Hızlı Sıcak Su Almanın Püf Noktaları

Günümüzde kombiler ve kombilerin sağladığı sıcak su en önemli ihtiyaçlarımızdan biridir. Bu nedenledir ki konutlarda genelde sıcak su kullanımı için kombiler kullanılır. Doğru kombi seçimi ve düzenli kombi bakımı yaptırmak kadar doğru kullanımı bilmek ve uygulamak da önemlidir. Çoğu kullanıcımız sıcak su ihtiyacında suyu çok tazyikli açar ve suyun biran önce ısınmasını bekler.

Sıcak Su Musluktan Nasıl Daha Hızlı Gelir?

Sıcak su kullanımında suyu tazyikli açmak, suyun çok geç ısınmasına neden olur. Bunu biliyor muydunuz?

Bu konuda bilgisi olmayan kullanıcı sayısı azdır. Bu nedenle de Kombi Tamircisi olarak bu makalemizi oluşturarak sizlere bu konuya dair bilgiler sunmaya çalışacağız. Oluşturduğumuz makalemizi incelemeniz sizler için yararlı olacaktır.

  • Sıcak su musluğunu açtığınız an kombi devreye girer. Öncelikle brülörde oluşan alev ile kombi suyu ısıtır. Suyu tazyikli açtığınız zaman su kombi içinden hızlı geçer. Uzun süre kullandığınızda su ısınabilir, fakat kısa süreli kullanımlarda su ısınmadan direk gelir. Su tazyiğini yükselttiğiniz zaman bu nedenle su daha geç ısınmaktadır.

Yalnız bu durumda su sadece geç ısınmaz. Aynı zamanda tasarrufun da yaşanılmamasına neden olur. Bu yüzden hem sıcak su beklentinize kısa sürede yanıt bulmak hem de tasarrufu sağlamak amacı ile sıcak su musluğunu tazyikli açmayın. Tazyik yüksek ise düşürün ya da kısık açmaya çalışın.

  • Bazı konutlarda su tazyiği kendiliğinden yüksek olabilmektedir. Bu gibi durumlarda kapı dışında yer alan su saatine basınç düşürücü taktırabilirsiniz. Suyun tazyikli gelmesi nedeni ile sıcak su problemi de yaşayabilmeniz olağan bir durumdur. Basınç düşürücü su tesisatçıları tarafından takılmaktadır. Şebeke suyunun tazyikli gelmesi genelde giriş katları ya da birkaç üst katı etkileyebilmektedir. Böyle bir durumla karşılaştığınız an tesisatçıdan yardım almalısınız.

Suyun tazyikli akması hem su giderini artırır hem beklentinize geç yanıt almanıza neden olur hem de yakıt tüketiminde sarfiyat yaşamanıza etmen olur. Bu nedenle de doğru ve tasarruflu kullanım için mutlaka su tazyiğini düşürün. Bu işlemi musluğunuzdan yapabilir ya da su her zaman tazyikli akıyor ise basınç düşürücü taktırarak bu sorununuza çözüm bulabilirsiniz.

Kaynak : https://kombitamircisi.com.tr/

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir