Tuz Sabunu Hakkında Genel Bilgiler

Tuz sabunu, kaya tuzunun klasik sabun kalıbında satışa sunulmasıyla oluşmaktadır. Yani içerisinde yaklaşık 80 tane mineral bulunmaktadır. Anti bakteriyel özelliği olan bir üründür. Bilinen sabunlardan farklıdır. Tuz sabunu diğer sabunlar gibi köpürmez. Yaz aylarında terleme sonucu oluşan ter kokusu için etkili olan bir ürün olduğu bilinmektedir.Tuz lambası da birçok yararını ile tercih edilir.

Tuz Sabunu Faydaları ve Kullanımı

Tuz sabununun molekül yapısı gereği gözeneklerin içerisine kadar girebilir. Gözeneklerdeki bakterilerin yol olmasını sağlayabilir. Ayrıca derinin mineral ihtiyacını karşılayabilir. Bunların dışında sivilce, siyah nokta ve kepeklenme gibi sorunlar için çözümleyici olabilmektedir. Deodorantlar veya roll-on ürünleri deri gözeneklerini tıkarken, tuz sabunu gözenekleri kapamadan koku gidermeye yardımcı olmaktadır. Koku yapan bakterileri tamamen ortadan kaldırır. Gün boyu çalışan tuz görünmez bir koruyucu tabaka bırakır. Cildin nem dengesini sağlar. Tuz sabununun temizleme özelliği çok iyi olduğu için, başka bir temizleyici kullanmanıza gerek yoktur. Yağlı cilde sahip olanlar için iyi bir yüz temizleyicisidir. Alerjik reaksiyonlar, sedef hastalığı ve farklı cilt rahatsızlıklarının tedavisinde iyi bir çözümleyicidir. Tuz sabunu cildi yumuşatır, hücreleri besler. Kaya tuzu seçiminde mutlaka kaliteli olanları tercih etmelisiniz.

Tuz sabunu, özellikle ciltteki gözenekleri açtığından lenf bezlerinin iltihaplanması gibi problemlere iyi gelmektedir. Hatta meme kanseri riskini de düşürmekte olduğu bilinmektedir. Tüm bu faydaları tuz banyosu yaparak da fayda sağlanabilir. Yani oturma banyoları da aynı etkiyi fazlasıyla gösterecektir.
Sabun ıslatılır, ıslak saça veya vücuda bir miktar sürülür. Sabun vücutta ya da saçta bir kaç dakika bekletilerek durulanır. Sert ve pütürlü yapısı olan tuz sabununu kullanırken dikkat etmek gerekir. Tuz sabununun yapısı gereği vücudu çizebilir. Cilde uygularken bir miktar sabunu önce suda eritmek ve sonrasında vücuda uygulamak daha doğrudur. Özellikle yüze uygularken daha dikkatli olmak gerekir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir