İskele Kurulumunda Gerekli Şartlar

İskelenin çeşidine göre değişen kurulum yönetmeliklerine son derece riayet edilmesi gerekmektedir. Aksi halde olabilecek iş kazalarına zemin hazırlandığı da bilinmelidir. Çok ağır yaptırımları olan iş kazalarının önüne geçilmesi için hem işverenin hem de işçinin uyması gereken belli koşullar bulunmaktadır. Yönetmeliklerde belirtilen iskelenin kuruluş biçimi değişkenlik göstermektedir. Cephe iskele, seyyar iskele, asma iskele için özel tedbirler yer almaktadır. Ankara iskele kurulumu yönetmeliğinde belirtilen hususların dikkatle incelenmesi de uygulayan kişinin can güvenliği başta olmak üzere her açıdan yarar getirmektedir.

Uzmanlık gerektiren yapı iskelelerini kurmak birçok açıdan dikkat gerektirmektedir. Öncelikle iskeleyi kuracak ustaların gerekli ölçüleri alarak planlama yapması gereklidir. Bununla birlikte malzeme özellikleri de belirlenmelidir. Ankara iskele kurulum için gerekli tedbirler belirtilmektedir. İskelenin kendiliğinden hareket etmemesi sağlanmalıdır. Herhangi bir yerine çatlak, kırık ya da aşınma olması halinde iskele kurulumunun gerçekleşmemesi de önerilmektedir. Özellikle bakımlardan yeterli onayı almayan malzemelerin kullanılmaması gereklidir. Ayrıca iskelelerde yer alan korkuluklarında yönetmelikte belirtilen kriterlere uygun olması şarttır. Bunun yanı sıra, bağlantı yerlerinin de sağlam olduğundan emin olunmalıdır. Herhangi bir sorun olmadığından emin olunması halinde iş makineleri ya da vinçlerin kullanımı mümkün olmaktadır. Asma iskelelerde yer alan tedbirler ise çok daha farklı olabilmektedir. Merdiven kullanımının söz konusu olmadığı bu iskele çeşidinde aşırı yük kullanımı son derece tehlikelidir. Ayrıca düşmeyi önleyici teçhizat ve fren sistemlerinin de çalıştığından emin olunması gereklidir. iskelelerin kullanımında iniş ve çıkış yollarının açık olması sağlandığı gibi halatlarında kayması önlenmelidir. Hava olaylarının da etkili olmaması için gerekli diğer tedbirlerin alınması şarttır.

İskele güvenliği için sağlanan bu işlemlerin dışında Ankara iskele kurulum açısından önemli olan bir başka hususta bölge güvenliğidir. Herhangi bir sebepten dolayı kalabalık alanlarda kurulan iskelelere görev ve yetkisi olmayan kişilerin alınması son derece sakıncalı olmaktadır. Bunun yanı sıra, her türlü işlem öncesinde bölgenin durumu gözden geçirilerek işlem yapılmalıdır. Yetersiz güvenlik önlemlerinin olması durumunda telafisi imkânsız zararların ortaya çıkabileceği de unutulmamalıdır. Başta emniyet kilitleri olmak üzere güvenlik yapısında sıkıntı olan iskelelerin değişimi de zaruridir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir