Evlere Orta Sehpası Seçerken Dikkat Edilmesi Gereken Noktalar Nelerdir?

Özellikle yeni evlenecek çiftleri ve dekorasyonunu yenileyecek kişileri ilgilendiren evlere orta sehpası seçerken dikkat edilmesi gereken noktalar nelerdir konusu dikkatle uygulanması gereken bir kavram.  Aksi taktirde bu konuya dikkat edilmediğinizde mekanlarınızı boğacak olan sehpalara ya da ev stilinizle alakasın sehpa seçeneklerine yönelebilirsiniz.

Sehpa Çeşitliliği Kafanızı Karıştırmasın

Sehpalar, salonların ya da odaların evin merkezinde duran ve evlerin odak noktası olan önemli parçalardandır. Bu özelliği yüzünden de evinize ilk kez gelen insanların gözüne çarpacak ilk unsurlardan biridir. Eğer salonunuz yeterli büyüklükteyse 100×100 gibi ebatlardaki büyük sehpalara evinizde yer verebilirsiniz. Yine yuvarlak sehpalar size yerden tasarruf ettirecek ürünlerden olduğundan küçük mekanlara önerebilir. Eğer dekorasyonunuz koyu renklerdeyse pirin – metal alaşımlı ışıltılı sehpalara yer verebilirsiniz. Ama tamamen ceviz gibi ahşap ağırlıklı bir eviniz varsa, seçeceğiniz sehpa da bu ürünlerin devamı niteliğinde uyumlu olmalıdır.

Sehpalar Neye Göre Seçilmelidir?

Sehpa seçimlerinizde başlangıç olarak evinizdeki tüm renkleri göz önünde bulundurmalısınız.  Kreme krem, beyaza beyaz, kahve rengine kahve tonlarındaki sehpalar görünüm açısından bütünlük sağlar. Öte yandan ufak bir salona mega boyutlarda sehpa seçimleri de yanlış olacaktır. Tüm bunlara ek olarak pvc şeffaf tasarımlı ya da camdan oluşan sehpalar mekanlarda yokmuş gibi göründüğünden size ferah ortamlar yaratır.

Stile Göre Uyumlu Sehpa Seçimi

Eğer sehpanızın üzerine aksesuar, heykel gibi ürünler koyacaksanız geniş modellere yönelebilirsiniz. Ayrıca modüler sisteme sahip sehpa modelleri size hareket imkanı sağlayan parçalanabilir çoklu kullanım imkanları sunar.  Çekmece gibi bölümlere sahip ürünlerse elinizin altında bulundurmak istediğiniz fazlalıklarınızı istiflemek için uygun olabilir. Klasik, rüstik veya country tasarımlı bir evde oymalı, eskitmeli  sehpalardan kullanabilirsiniz. Modern evlere seçilecek sehpalarsa minimal ve göz yormayan formalarda olmalıdır.  Yanı sıra parlak yani lake dokulu sehpalar daha çok modern mekanlarda kullanılmalıdır. Fonksiyonel, parçalanabilir ve yekpare stillerde olmayan sehpalarsa küçük mekanlarda kolaylık sağlar.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir