Ev Dekorasyonunda Halı Seçerken Nelere Dikkat Etmeliyiz

Ev dekorasyonunda halı seçimi, en çok dikkat edilmesi gereken konulardan biridir. Halı sadece dekoratif bir obje olmayıp aynı zamanda yüzeyde kullanılan bir eşya olduğu için kaliteli ve kullanışlı olması oldukça önemlidir.

Halının Kullanım Alanı

  • ​Ev dekorasyonunda halı seçimi için halının nerede kullanılacağına bakılmalıdır. Eğer oda çok kullanılan, ailenin birlikte vakit geçirdiği bir oda ise lekelenmeye dayanıklı bir halı almak yerinde olacaktır.  Eğer mutfakta kullanılacaksa ıslanmaya ve yağ lekesine karşı dayanıklı olmalıdır. Eğer bol güneş alan bir odaya yayılacaksa renklerinin güneşe dayanıklı olması gerekir.
  •  Naylon halılar uzun ömürlü ve leke gizleme özelliğine sahipken, polipropilen malzemeli halılar kolay temizlenebilir özelliktedir.  Polyester halılar su lekelerine karşı direnç gösterirken akrilik halılar yüne benzer görünümleriyle kaliteli bir izlenim bırakırlar.
  • Yün halılar ise her zaman tercih sebebidir,ancak maliyeti yüksektir. Günümüzde halı seçiminde en çok tercih  edilen tür ise yün ve naylon karışımı olanlardır. Çünkü bu halılar renk açısından canlı, maliyeti yüne göre düşük ve de kalitelidir.

Halıda Renk Seçimi de Önemli

Halıda renk seçimi açısından dikkat edilecek olan, mobilyalar ve duvar rengini dikkate alarak bir seçim yapmaktır.  Duvar ve mobilya arasında renk uyumsuzluğu olsa bile, halıda her iki renginde bulunması uyumsuzluğu ortadan kaldırabilir. Sakın önce halıyı beğenip sonra ona uygun bir mobilya seçmek gibi bir hataya düşmeyin. Çünkü halı konusunda mobilyadan çok daha fazla seçeneğiniz olacak.

Halının rengi konusunda dikkat edileceklerden biri de, ne çok açık ne de çok koyu olmamasıdır. Çok açık renk halıda lekeler, koyu renk halıda da üzerindeki ipçikler hemen belli olur. Bu da sürekli temizlikle uğraşmanız demektir.

Ev dekorasyonunda halı seçerken nelere dikkat etmeliyiz sorusunun cevabı kısaca bunlardan ibaret… Son söz olarak diyoruz ki, halı seçiminde kalite için masraftan kaçınmayın.

​Ev dekorasyonunda halı seçimi için halının nerede kullanılacağına bakılmalıdır. Eğer oda çok kullanılan, ailenin birlikte vakit geçirdiği bir oda ise lekelenmeye dayanıklı bir halı almak yerinde olacaktır.  Eğer mutfakta kullanılacaksa ıslanmaya ve yağ lekesine karşı dayanıklı olmalıdır. Eğer bol güneş alan bir odaya yayılacaksa renklerinin güneşe dayanıklı olması gerekir.

Bir Yorum

  1. Evlilik öncesi mobilya alışverişinde vermiş olduğunuz bilgiler çok işimize yarayacağa benziyor, teşekkürler.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir