Dış Cephe Kaplama

Evkaplama.com yazısında yer alan bilgilere göre; ilerleyen teknoloji doğrultusunda dış cephe kaplama uygulamaları artmış ve çeşitlenmiştir. Bu yazımızda sizlere dış cephe kaplama nedir ve çeşitleri nelerdir onlardan bahsedeceğiz.

Dış cephe kaplama; ses ve ısı yalıtımı açısından kullanımı sağlanan bir uygulamadır. Bu yöntemde kullanılan malzemeler dışarıdan ısı geçişini azaltır ve ısının iletim direncini artırmaya destek olur. Yalıtımı sağlarken bir bütün olarak tüm binayı ele almak ve uygulanacak tüm işlemlerde eksiksiz olarak hareket etmek önem taşır. Dış cephe kaplamanın binada oluşturulması ile ciddi bir fayda yaratılmakta ve ısı kaybının da önüne geçilmektedir. Estetik olarak görünüme katkı sağlaması ısı yalıtımını farklı uygulamaları da içerisinde taşımaktadır. Özellikle teknolojik gelişimler sayesinde geniş içerikli olarak yapılmaya olanak tanımaktadır. Malzeme olarak oldukça hafif olması ve binaların dış cephelerine monte edilmesi sağlanan dış cephe kaplamaları; binaya ağırlık vermeden uygulanmaktadır.

Dış cephe kaplamalarda; ahşap, prekast, yalı baskı, alüminyum kompozit panel, doğal taş ve siding çeşitleri kullanılmaktadır. Dış cephe kaplamaları sayesinde bina içerisindeki ısının kesilmesi halinde soğuma ve ısı kaybı oldukça geç bir şekilde ortaya çıkar. Bu nedenle depolanan ısı miktarı düşük ve kısıtlı olmaktadır.

Özetle dış cephe kaplama nedir: Yapıyı kötü hava koşullarından (yağmur, dolu, kar, kum fırtınası, güneş ışınları, rüzgar sesi) korumak ve farklı renk seçenekleri ve tasarımlarıyla yapının mimari yapısını bütünlemek için kullanılır. Ses yalıtımı özelliği ile yapının içine gelen sesi uygulanışına ve malzeme kalitesine göre neredeyse sıfıra indirger. Ayrıca su ve rüzgara karşı da yapıyı korur ve ömrünü uzatır. Ülkemizde dış cephe kaplamalarında amerikan siding, silikon, kompozit, taş, ahşap, cam, prekast malzemeler sıklıkla kullanılmaktadır. Daha detaylı bilgi ve dış cephe kaplama çeşitleri için link: http://www.evkaplama.com/dis-cephe-kaplama-nedir-cesitleri-nelerdir/

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir