Çay ve Kahve İçmenin Faydaları, Zararları

Günlük yaşamda çay ve kahve tüketimi oldukça yaygındır. Evlerde en çok kullanılan elektrikli mutfak aletlerine bakıldığında bunlar arasında çaycı ve Türk kahvesi makinesi ilk sıralarda yer alır. Sıcak içecek hazırlamayı pratik hale getiren bu makineler kalabalık misafirlere ikram yapmayı kolaylaştırır. Özellikle geniş kapasiteli çaycı modelleri neredeyse her evin ihtiyaçları arasındadır. Kahve ve çay gibi içecekleri hazırlamak son derece pratik olsa da bunların tüketiminde dikkatli davranmanız gerekir. Uzmanlara göre aşırı miktarda tüketilen kahve ve çay vücutta çeşitli olumsuz etkilere sebep olabilir. Özellikle bunların içinde bulunan kafein istenmeyen etkilere sebep olacaktır. Yeteri miktarda içtiğiniz çay ve kahve ise tam tersi vücudunuza fayda sağlayacaktır.

Çay ve Kahve İçmek Sağlıklı mı?

Kalp damar hastalıklarına karşı koruyucu etkisi bulunan kahve Alzheimer oluşmasını engeller ve tip 2 diyabetten korunmaya yardımcı olur. Kanser hücrelerinin çoğalmasına engel olan kahve astım hastalarının tedavisini destekler ve beyin hücrelerini etkileyerek migren ataklarının azalmasına katkıda bulunur. Bu alanda yapılmış çok sayıda çalışma mevcuttur.

Çay içmek ise içeriğindeki yüksek miktardaki antioksidanlar sayesinde kanseri önlemeye yardımcı olur. Gençleştirici ve yatıştırıcı özellikleri bulunan çay bazı uzmanlara göre tedavi edici etkiye sahiptir. Yaprak kısmında bulunan oksidasyon vücuttaki kimyasal maddelerin parçalanmasını sağlar. Çayın içindeki flor diş sağlığını olumlu etkiler. Hedeflenen olumlu etkilerin ortaya çıkabilmesi için çay ve kahve tüketiminde dikkatli olmak gerekir. Özellikle bilinen bir kalp damar hastalığı yoksa günlük kahve ve çay miktarı ölçüsü standartlara göre belirlenebilir.

Çay ve Kahve İçmenin Zararları Nelerdir?

Uzmanlar çay ve kahve tüketiminin gereğinden fazla olmasının bağımlılık yaptığını belirtir. Türk kahvesi makinesi ile hazırlanan kahve dahi sabit bir oranda olmasına karşın aşırı içilirse kalp, yüksek tansiyon, mide rahatsızlıkları, mineral ve vitamin, migren, doğurganlık gibi hususları olumsuz etkileyebilir. Çayın fazla içilmesi ise baş ağrısı, sıkıntı, çarpıntı, mide bulantısı, uykusuzluk, el titremesi, sinir bozukluğu gibi durumlara yol açabilir.

Özellikle fazla kilolular, yüksek tansiyon hastaları, böbreklerinde taş ya da kumu bulunanlar, romatizma şikayeti olanlar, kalp, sinir, karaciğer ve mide hastaları ile üremi olanlar çayı az içmesi gereken kişilerdir. Gün içinde en fazla 4 bardak çay içmek faydalı olacaktır. Fazlası ise yiyeceklerden alınan demir miktarını düşürecektir.

Doğru oranları ve miktarı ayarlarlamınıza yardımcı olacak Türk kahvesi makinesi ve çaycı çeşitlerini Arzum koleksiyonlarında bulabilirsiniz. Örneğin çaycı ile hazırlanan çaylar kalabalık misafirler için kurtarıcı olup herkesin ideal sayıda çay içebileceği porsiyonlara sahiptir. Kahve makineleri 2 ile 8 fincan olarak ayarlanan ölçüleriyle kişi sayısına uygun porsiyonlar çıkarmanızı sağlayacaktır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir